SAMSUN MERKEZ ORGANİZE SANAYİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
www.samsunosb.org.tr
Duyurular
 
  OSB’LERİN ENERJİSİNİ OSOS’LA YÜKSELTİYOR  
 

Kurulduğu 2008 yılından beri inovatif gelişime ve yenilikçi üretime önem veren VHS Elektronik, enerji yönetimi alanında geliştirdiği teknolojik atılımlarla adından sıkça söz ettiriyor. OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) alanında sanayicilere enerji yönetimi hizmeti sunduklarını belirten VHS Elektronik Genel Müdürü Salih Türedi, her OSB’nin OSOS’tan faydalanması gerektiğini ifade etti. Ar-Ge’nin özgünlük ilkesini hatırlatan Türedi; “Yapılanı yapmak değil, olmayanı üretmek önemlidir. Bu noktada sanayinin dinamikl2erini anlamak gerekiyor” açıklamalarında bulundu. Türedi, VHS Elektronik’in uzun vadeli hedeflerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı: 

“Yapımız dinamik ve inovatif”
Ürünler ağırlıklı olarak yurt dışından gelen ürünler midir?
Ağırlıklı olarak yurt dışından geliyor. Ama şunu söyleyeyim; elektrikten bahsedersek Türkiye’de aktif olarak üretime devam eden 4-5 sayaç markası var. Bizim sistemimiz, bunların tamamının aktif olarak çalışması üzerinedir.  Aynı şey doğalgazda da geçerli, bizim sağladığımız çözümlerde sayaçlarda ve correctorlerde değişime gerek duymuyoruz. Mevcut cihazlarla çözüm sağlıyoruz. Sistem sorunsuz çalışıyor, verilerimizi alıyoruz.
VHS sadece yazılım değil aynı zamanda elektronik firması, lokomotiftir bu sektör. Sayaç okuma konusunda yaptığımız skala uygulamalarında da kullandığımız AMR modeller, VHS’nin kendi dizaynlarıdır. Ar-Ge yapıyoruz. Ar-Ge ve inovasyon olmazsa olmazımız. Bir adım önde olmaya çalıştık. Çok büyük bir firma değiliz fakat çok dinamik bir yapımız var. Sektör değişken, ihtiyaç ve yönetmelikler değişiyor. Firma olarak değişikliklere çok hızlı adapte oluyor ve güçlü çözümler sunuyoruz. Bu da güçlü bir Ar-Ge gerektiriyor. Bu sebeple dikkat ediyoruz inovatif gelişime. 2011’de 2.nesil ürünlerimizi Ar-Ge vasıtasıyla geliştirdik. Aldığımız geri bildirimler vasıtasıyla hep daha ileriye taşıdık kendimizi. Şimdi ise, 3.nesil cihazlarımız devrede…

Her OSB’nin OSOS’a ihtiyacı var
Hizmetleriniz ve çözümleriniz hangi faaliyetleri kapsamaktadır? OSB’lere yönelik çözümleriniz mevcut mudur? OSB içerisinde üretim yapan bir firma olarak, OSB içerisinde üretim yapmanın firmalara sağladığı avantajlar nelerdir?
Bizim temel sektörümüz, enerji yönetim sektörü. Dağıtım şirketlerinin OSOS’a olan ihtiyacı büyük. Her OSB’nin OSOS’a ihtiyacı var. Neden ihtiyaçları büyük ve enerjilerini takip etmek zorundalar? Çünkü OSB’ler sanayiciye hizmet verir, birincil yükümlülükleri budur. Hizmeti verirken doğalgaz, elektrik ve su dağıtımı yapmak, atık suyu toplamak, arıtmak durumundadır OSB’ler. 7/24 kesintisiz hizmet alması gereken kuruluşlarla iş yapıyorlar. Düşünün bir sanayi kuruluşunda elektriğin kesilmesi ne demek? Üretim durur, program aksar, işler yetişmez, prosesin akışı durur, makinelerin setup yapısı bozulur, içindeki akışkanlar donar. Çalışır hale getirmek birkaç gününüzü bile alabilir. Bu nedenle OSB’ler için enerjiyi yönetmek ve gidişatı gözlemlemek çok önemli. Biz dağıtım sektörlerinden ve firmalarından başladık, zordan başladık, uygulama alanımızı geniş tuttuk. Elektrik, doğalgaz ve suda kendimizi geliştirdik. Bu çalışmalarımızı artık OSB’lerimize anlatmaya başladık. Biz VHS olarak, OSB’lerin faydalanabileceği sistemler ortaya koyduk.  Tek bir yazılım çatısı altında, sahadaki donanım altyapısı üzerinden bilgilerinizi takip edip analizlerini gerçekleştirebiliyorsunuz, online izleyebiliyorsunuz. Gaz kullanım oranları, türleri, maliyet ve tüketim alanlarında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. OSB’lerin ihtiyaçlarını anlamak adına OSB’nin içindeyiz. OSOS’u tanıtmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Kurulduğumuz zamanlar VİN fuarlarına katıldık. Sonra ICSG gibi sektörümüze yönelik fuarlara katıldık. Bunun ilk andan beri destekçisi ve katılımcısıyız. Her sene düzenli olarak katılıyoruz. Sektörel yenilikleri ve hizmetleri anlatıyoruz.

“Ar-Ge’de mantık, yapılmayanı yapmaktır”
Sanayi-üniversite işbirliğini değerlendirebilir misiniz? Bunu nasıl mümkün kılabiliriz?
Ben Uludağ Üniversitesi 1996 mezunuyum, elektrik elektronik mühendisiyim. Ar-Ge için oldukça heyecanlıydım, ama Ar-Ge için uygun durum hiç oluşmadı. Buna rağmen ben imkânı buldum ve Ar-Ge mühendisi olarak iş hayatıma başladım. Günümüzü değerlendirmem gerekirse fason üretim sıkıntısından bahsedebilirim. Çin gibi değiliz ama hazır olanın üzerine ekliyoruz. Ar-Ge’de mantık; ‘göreyim ve aynısını yapayım’ değildir; ‘kimsenin yapmadığını yapayım’dır. Yapılmamış olanın yapılmasıdır ve farktır Ar-Ge. Amaç başkalarının sunamadığı farklı bir özelliği sunmaktır. Ekipler, sanayinin dinamiğini anlamalı. Bu dinamik de zamandır. Belirli bir zaman içerisinde bitmesi gerekir. İşbirliğini sağlayan mekanizmalar daha iyi oturtulmalı. Yerli teknoloji kullanılmalı. OSB’ler bu konuda kastettiğimi anlayacaklardır. Enerji yönetimini kullanarak, sanayiciye kullandırmaları faydalı olacaktır.

OSOS’a gelen yeni solukla, yerli üretim dorukta
Sizce Türkiye’de yazılım adına geliştirilmesi gereken hususlar nelerdir?
Dünyada OSOS veya enerji sektörü için yeni bir rota çizildi. İsmi Smart Grid. Artık enerjinin dağıtımı ve üretimi farklı bir anlayışa bürünüyor. Enerjinin daha yönetilebilir ve lokal olması, birden fazla merkezden abone temelli yönetilebilmesi, her abonenin kendi enerji yönetimini yapabilmesi vasıtasıyla enerji yönetiminin sağlanması olarak özetlenebilir. Çalışmalar bazında bunu başarabilirsek enerji tüketimimiz ve verimliliğimiz pozitif olarak etkilenecek. Enerji alanında yeni kaynaklara da geçit vermiş olacağız. Türkiye olarak biz de bu trend içerisinde yer alıyoruz. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde özelleştirme ve enerji yönetimiyle değişik bir sisteme girmiş bulunacağız. Aref sayaç okuma sistemleri üzerine çalıştığımız 90’lı yıllarda ülkemizde mekanik sayaçlar kullanılıyordu. Artık meyvelerini alıyoruz. Biz sayaç üretiminde yabancıların gerisinde değiliz, aramızdaki mesafe ciddi değil. Biz gerek yazılım, gerekse donanım olarak bu çözümleri sağladık, şu an aktif olarak kullanılıyor. Firmaların yerli üreticileri desteklemesi gerekir.

 
 
     
Samsun Valiliği Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Tekkeköy Belediyesi KOSGEB TSE Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı

© Copyright 2013 Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi Resmi Web Sitesi
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz - www.samsunosb.org.tr